Wybieranie żarówki szybko i łatwo
Dodane 26.1.2022 12:30.28
Wybór odpowiedniej żarówki to zadanie trudniejsze niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak w łatwy, szybki i skuteczny sposób opanować tę umiejętność.
Z nami od razu będziesz wiedział, na czym stoisz
Dostarczamy kryształowe żyrandole, lampy sufitowe, kinkiety, lampy i inne produkty ArtCrystal Tomes bez żarówek. Więc to od Ciebie i Twojej decyzji zależy, który z nich wybierzesz. Przy każdym oświetleniu podajemy jednak, jakie żarówki o jakiej mocy zalecamy do danego modelu.
Są to prawie zawsze tradycyjne żarówki z przezroczystego szkła. Te, w przeciwieństwie do plastikowych lub mlecznych kolorowych żarówek, nie zmniejszają blasku kryształu, gdy żyrandol jest oświetlony. Zwykle znajdziesz tam również zalecany typ gniazda.
Niezbędna jest odpowiednia podstawa żarówki
I właśnie właściwy rodzaj gwintu jest pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, gdy już wybrałeś lub nawet kupiłeś oprawę oświetleniową i zastanawiasz się, jaką żarówkę do niej dobrać.
Musi to być żarówka z odpowiednią podstawą. A to może się różnić w zależności od rodzaju światła. Nasze kryształowe żyrandole są zazwyczaj wyposażone w znormalizowane gwinty dla żarówek E14 lub E27, natomiast punktowe lampy sufitowe zazwyczaj mają żarówki GU10. Lampy ścienne i lampy są w większości kompatybilne z E14.
Po ustaleniu typu gniazda, możesz teraz zacząć myśleć o typie żarówki.
Rodzaje żarówek
1. żarówki LED
Dzisiaj nasi projektanci są w stanie włączyć nowe technologie i procesy produkcyjne nawet do klasycznych żyrandoli kryształowych. Dzięki temu żarówkę LED można bezpiecznie stosować nie tylko w nowoczesnych oprawach oświetleniowych, ale również w tradycyjnych żyrandolach kryształowych.
Oczywiście istnieją pewne wyjątki od tej reguły, dlatego na stronie każdego produktu można od razu dowiedzieć się, czy żarówki LED są dla niego odpowiednie, czy nie.
Żarówki LED są obecnie najbardziej popularnymi żarówkami do żyrandoli i lamp wiszących. Nic dziwnego - mają żywotność do 25.000 godzin, natychmiastowy początek świecenia i bezpieczną eksploatację. Wyróżniają się one również niskim zużyciem energii. Ich cena jest wyższa, ale w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, oszczędzają ponad 80% energii. A to na dłuższą metę się opłaca.
2. żarówki energooszczędne
Żarówki energooszczędne to świetlówki z dodatkami w kompaktowej formie, dlatego często nazywane są świetlówkami kompaktowymi. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami oszczędzają do 70% energii, ale ich żywotność jest o jedną trzecią do połowy krótsza niż żarówek LED.
Są one dostępne w różnych kształtach. Dużą wadą jest jednak powolny początek świecenia, na który trzeba poczekać co najmniej 30 sekund. Ponadto wyłączanie i włączanie ich skraca ich żywotność, dlatego są one szczególnie przydatne tam, gdzie potrzebujemy światła przez dłuższy czas.
3. Żarówki halogenowe
Żarówki halogenowe mają taki sam kształt i barwę światła jak tradycyjne żarówki, ale są o około 30% bardziej energooszczędne. Ich żywotność jest dwukrotnie dłuższa i wynosi od 2 000 do 3 000 godzin. Po włączeniu natychmiast uruchamiają się z pełną mocą i chociaż ich cena jest niższa niż żarówek LED, są one znacznie droższe w eksploatacji. Z tego powodu stosuje się je głównie tam, gdzie światło jest częste i krótkotrwałe.
4. żarówki konwencjonalne
Żarówki konwencjonalne są nadal swobodnie dostępne, chociaż ich import i sprzedaż są od dawna zakazane na mocy rozporządzenia UE 244/2009. Producenci omijają ten problem, oznaczając je jako źródła ciepła, ogniwa cieplne lub żarówki przemysłowe.
Są one najtańszym źródłem światła pod względem ceny, ale bardzo mało wydajnym. Do 90% zużywanej energii jest zamieniane na niepotrzebne ciepło, podczas gdy tylko 10% na światło. Ich żywotność jest również niska i wynosi około 1 000 godzin. Mają one jednak również zalety, do których należą przyjemne ciepłe światło, możliwość ściemniania, doskonałe oddawanie barw i natychmiastowe osiągnięcie 100% jasności.
Czy masz pomysł na to, jaki typ żarówki preferujesz? Świetnie. Przejdźmy teraz do pożądanego koloru światła.
Kolor światła
Barwa światła, inaczej zwana temperaturą chromatyczną, podawana jest w Kelwinach (K) i mówi nam, jaki odcień emituje dana żarówka.
Określenie dokładnej wartości jest trudne. Najprościej rzecz ujmując, żarówki lub oprawy oświetleniowe można podzielić na trzy główne kategorie: ciepłe białe, białe i chłodne białe.
Przyjrzyjmy się temu bliżej.
1. ciepła biel (ok. 2200-3300 K)
Lampy świecące w żółtych i pomarańczowych odcieniach. Przypominają one światło świecy lub ognia. Ich kolor ma przyjemne, przytulne i relaksujące działanie. Nadają się do pomieszczeń, w których chcesz stworzyć relaksującą atmosferę.
2. Biały (ok. 4000-5000 K)
Czasami określana jako neutralna lub dzienna biel. Powód jest prosty - jego blask jest zbliżony do światła dziennego, które w południe osiąga wartość pomiędzy 5000-7000 kelwinów. Minimalnie wpływa na otoczenie i daje przyjemne, harmonijne uczucie.
3. zimna biel (ok. 5500-8000 K)
Ostre białe światło, które nabiera niebieskich odcieni wraz ze wzrostem liczby stopni w skali Kelvina. Kolor ten znacznie rozjaśnia otoczenie, w którym jest używany. Wraz ze wzrostem temperatury chromatyczności może już nie być dla niektórych zbyt oślepiający.
Potrzebujesz więcej informacji? Znajdź to w artykule Jaka jest idealna temperatura światła. Czy masz już wybrany kolor? Świetnie. Oznacza to, że możemy teraz zakończyć nasz wybór żarówki wybierając optymalne natężenie światła.
Natężenie światła
Najważniejszym kryterium przy wyborze żarówki jest jej światłość, która podawana jest w lumenach - jednostkach strumienia świetlnego. Oznacza to, jak jasne będzie światło. Natężenie światła reprezentuje ułamek strumienia świetlnego padającego na określony obszar. Jest ona podawana w luksach.
Odpowiednie natężenie oświetlenia jest istotnym elementem maksymalnego komfortu, ponieważ podczas gotowania musimy dobrze widzieć pod rękami, natomiast w sypialni wolimy bardziej stonowane światło.
Zalecane natężenie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach
- Sypialnia, pokój dzienny, pokój dziecięcy - 200 lx
- Kuchnia, łazienka, ganek - 150 lx
- Przedpokój - 100 lx
Zalecana intensywność w zależności od aktywności
- Gotowanie - 500 lx
- Czytanie - 300 lx
- Praca z komputerem - 400 lx
Zalecane natężenie światła jest więc zmienne. I tak na przykład odpowiednie natężenie oświetlenia w salonie będzie zależało od tego, czy chcemy czytać, pracować, czy też usiąść z przyjaciółmi lub rodziną do gry towarzyskiej. Dlatego zwykle nie wystarczy jedno źródło światła i do lampy sufitowej należy dodać lampę ścienną lub lampy - i dowolnie łączyć ich intensywność.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Jak dobrać natężenie światła?
Jesteśmy tu dla Ciebie
Wierzymy, że teraz możesz szybko i łatwo wybrać odpowiednią żarówkę do swojego żyrandola lub innego oświetlenia. Ale czy nadal potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy. I razem dostroimy Twój dom do tonów, które najbardziej Ci odpowiadają.