Kryształowy żyrandol w historycznej rezydencji alchemika
Dodane 24.2.2025 11:50.19
Muzeum w Jílové u Prahy (CZ) mieści się w imponującym zabytkowym budynku, który w XIV wieku służył jako kancelaria królewska. To właśnie stąd zarządzano wydobyciem złota, które rozsławiło Jílové daleko poza jego granicami. Dom ten gościł jednak nie tylko urzędników i górników. Jego najsłynniejszym mieszkańcem był legendarny alchemik Edward Kelley, który na dworze cesarza Rudolfa II poszukiwał tajemnicy kamienia filozoficznego.
Dziś w tym historycznym miejscu zwiedzający mogą zobaczyć wyjątkowe wystawy poświęcone złotu i alchemii. To właśnie w jednej z reprezentacyjnych sal świeci teraz nasz kryształowy żyrandol.
Światło, które ożywia historię
Sala ta służy nie tylko do spotkań z wybitnymi gośćmi, ale także jako przestrzeń wystawiennicza. W Boże Narodzenie i Wielkanoc odwiedzający mogą podziwiać, jak zamożne rodziny z przeszłości obchodziły te święta.
Nowo wyremontowany salon tchnie historią. Solidne drewniane meble z bogato rzeźbionymi detalami w stylu neorenesansowym nawiązują do czasów Rudolfa II, kiedy renesans był u szczytu popularności, i natychmiast przenoszą do innej epoki. Kryształowy żyrandol z 28 szklanymi ramionami idealnie pasuje do tego eleganckiego otoczenia i nie tylko podkreśla historyczny charakter wnętrza. Dyrektor muzeum Jana Pálová: „W przeciwieństwie do oryginalnego żyrandola, w pomieszczeniu jest pięknie, cała przestrzeń jest jasna i pięknie oświetlona. Jesteśmy bardzo zadowoleni!"
Każdy szczegół żyrandola został skrupulatnie dopracowany - od ciętych misek po bogato szlifowane kryształowe ozdoby, które rzucają subtelne opalizujące refleksy na ściany, które dosłownie ożywiają pomieszczenie.
Muzeum pełne odkryć
Muzeum w Jílové u Prahy zaprasza zwiedzających na wystawy tematyczne i trzy wystawy stałe. Podróż po złocie odkrywa tajemnice wydobycia tego cennego metalu, w tym przejście przez sztolnię górniczą lub laboratorium alchemika. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości można spotkać Karola IV i rzucić okiem na średniowieczne życie górnicze. Wystawa Ora et labora prezentuje historię klasztoru benedyktynów na Ostrowie w pobliżu Davle.
Urok, który przetrwał
Alchemicy marzyli o tajemniczym kamieniu filozoficznym, który zmieniłby świat. Wierzymy, że prawdziwa magia tkwi w pięknie, które przetrwa próbę czasu - tak jak mieniące się refleksy kryształowego żyrandola, który ożywia zabytkowe wnętrza. Zobacz, jak historyczne wnętrza łączą się z czeską sztuką szklarską - światło kryształu ożywia przeszłość jak nigdy dotąd.