Aktualny trend inteligentnego oświetlenia
Dodane 2.9.2022 14:49.05
Inteligentny dom to już nie tylko wizja science-fiction, ale zjawisko naszych czasów, które powoli staje się standardem. Nic dziwnego - obecnie wszyscy szukają sposobów na oszczędzanie energii. A obecny trend inteligentnego oświetlenia właśnie w tym pomaga. Przedstawmy go pokrótce.
Czym jest inteligentne oświetlenie?
Inteligentnym oświetleniem można wygodnie sterować zdalnie. Jego "inteligentność" z technologicznego punktu widzenia polega na podłączeniu oprawy lub żarówki do systemu automatyki domowej lub sieci Wi-Fi, ZigBee lub Bluetooth. Następnie można połączyć się z systemem domowym z urządzenia mobilnego.
W domu lub z drugiego końca świata
Oprawy podłączone do sieci Bluetooth mają ograniczony zasięg do około 15-30 metrów, więc można nimi sterować z telefonu komórkowego lub tabletu głównie w obrębie domu, z ogrodu, patio lub garażu.
Natomiast te podłączone do sieci Wi-Fi lub ZigBee mogą być sterowane z dowolnego miejsca. Z karaibskiej plaży, podczas jazdy na nartach w Alpach czy wędrówki po Wielkim Kanionie.
Jakie mogą być funkcje inteligentnego oświetlenia?
Włączanie i wyłączanie
Oczywiście zdalne wyłączanie i włączanie światła to podstawa. Docenisz to w sytuacji, gdy wyszedłeś z domu i zapomniałeś zgasić światło. Albo gdy wyszedłeś z oświetlonego pomieszczenia i to, co pierwotnie miało być krótką chwilą, stało się dłuższą chwilą.
Możesz na przykład ustalić harmonogramy i każdego dnia tygodnia budzić się delikatniejszą metodą - włączając światło w sypialni zamiast budzika.
Kontrola intensywności i koloru światła
Dzięki inteligentnemu oświetleniu możesz również kontrolować intensywność i kolor światła. Za pośrednictwem telefonu komórkowego lub tabletu możesz łatwo ustawić, czy potrzebujesz jasnego, białego światła w salonie do pracy, czy też umilisz sobie odpoczynek światłem o złotej barwie.
Kontrola zużycia energii
Wystarczy spojrzeć na swój telefon i od razu wiadomo, ile energii zużyło lub zużywa aktualnie dowolne światło.
Te podstawowe funkcje mogą być sterowane przez Wi-Fi, Zigbee lub Bluetooth i są wystarczające dla "oświetlenia domowego". Poniższe mają większe zastosowanie w budynkach publicznych i domach, które są sterowane przez system automatyki.
Reakcja na ruch
Kolejną przydatną funkcją jest reakcja na ruch. Docenisz to zwłaszcza wieczorem, kiedy światło w miejscu, do którego właśnie wszedłeś, włączy się automatycznie po zadziałaniu czujnika. Nie musisz więc szukać włącznika, gdy jesteś w drodze do toalety.
Można jednak ustawić tę funkcję tylko dla dodatkowego źródła światła w salonie, tak aby po wstaniu z łóżka podczas oglądania filmu nie zapalał się główny kryształowy żyrandol, tylko lampa lub kinkiet. Dzięki temu nie będziesz chodził po ciemku, a inni nie będą przeszkadzać.
Reakcja na oświetlenie zewnętrzne
Kolejną bardzo popularną funkcją jest sytuacja, gdy system wykrywa zmniejszenie ilości światła naturalnego i automatycznie uruchamia lub intensyfikuje wybrane oświetlenie, co jest stosowane głównie w sklepach i biurowcach.
Sterowanie głosem
Dzięki systemowi automatyki domowej nie ma potrzeby ręcznego sterowania oprawami, ponieważ mogą one same się uruchamiać według precyzyjnie ustawionych parametrów. Jeśli jednak chcesz być "mistrzami światła", oprócz aplikacji mobilnej i przycisków ściennych możesz wykorzystać sterowanie głosowe. Wystarczy powiedzieć inteligentnej technologii, gdzie co ma włączyć lub wyłączyć - a ona będzie słuchać.
Inteligentne oświetlenie i żyrandole kryształowe
Nawet w przypadku naszych żyrandoli kryształowych można zapalić "inteligentne" oświetlenie. Można to zrobić na trzy sposoby:
1. zamawiasz nowy żyrandol kryształowy ze specjalną prośbą, że chcesz go podłączyć do systemu inteligentnego domu
Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku nowych budynków. Podczas instalacji wystarczy pamiętać o okablowaniu dla "inteligentnego domu", nawet jeśli od samego początku nie wykorzystasz go w pełni. Wtedy z przyjemnością wykonamy dla Ciebie kryształowy żyrandol lub lampę ścienną z wieloprzewodowym okablowaniem, które po prostu podłączy się do systemu inteligentnego oświetlenia.
2. Podłącz swój obecny żyrandol kryształowy do systemu inteligentnego domu
Od jakiegoś czasu masz kryształowy żyrandol, ale dopiero teraz odnowiłeś swój dom. W tym przypadku podłączysz do zasilania małą "inteligentną" magistralę, która zostanie umieszczona między kablami z sufitu domu a kablami żyrandola.
Magistrala ta będzie ukryta w osłonie haka żyrandola i zajmie się wszystkimi niezbędnymi funkcjami inteligentnego domu.
3. Włóż inteligentne żarówki do swojego obecnego żyrandola kryształowego
Będą one wtedy sterowane przez Twój telefon komórkowy. Jeśli chcesz kontrolować tylko natężenie światła z jednego żyrandola (na przykład żyrandol kryształowy w salonie), to ta najprostsza metoda wystarczy.
Jesteśmy tu dla Ciebie
Teraz już wiesz, jaki jest aktualny trend w inteligentnym oświetleniu i jak instalujemy w nim nasze kryształowe żyrandole. Potrzebujesz jeszcze jakiejś porady? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci pomożemy.